Aktualności:

SMF - Just Installed!

Menu główne

Star Trek: Strange New Worlds

Zaczęty przez Q__, 01 Sie 2023, 00:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Q__

#75
Cytat: rs w 29 Sie 2023, 21:09Ja bym zmianie wyglądu obcych się nie czepiał.

Wygląd wyglądem, tu chodzi zasadniczo o postawienie na głowie wszystkiego, co wiemy o tym gatunku* + bezwstydne rżnięcie z "Aliena"...

* A choć kanonicznie słabo obecny, poza kanonem rozwijany był całkiem interesująco (i lepiej było to kanonizować, zamiast kopiować od konkurencji):
https://muzeum.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=8&topic=4017&page=0#msg303510

rs

Na marginesie wątku na starym forum - podział na zimnokrwite gady, stałocieplne ssaki, oraz obdarzone piórami ptaki znane z obecnego życia na Ziemi nie jest w żaden sposób uniwersalny i prawdziwy. Gromada gady jest parafiletyczna, należą do niej przodkowie ptaków i ssaków. Prawdopodobnie część Synapsydów była stałocieplna. Podobnie jest z archozaurami. Nie tylko ptaki, ale przynajmniej część dinozaurów, oraz pterozaury były stałocieplne. Dziś już wiadomo, że część dinozaurów była też opierzona. Velociraptor czy Terizinozaury różniły się wyglądem od krokodyli, czy waranów. Federacja mogła by je postrzegać jako ptakomorfy. Krokodyle są bardziej spokrewnione z kurą niż waranem. Ne można  zdefiniować gadów, aby były grupą monofiletyczną. Są one grupą sztuczną.
Czy gady mogły stworzyć inteligentną cywilizację? Kiedyś ukazały się po polsku dwie książki autorstwa geologa z Muzeum Ziemi Marcina Ryszkiewicza - Mieszkańcy światów alternatywnych czyli historia naturalna rozumu. Warszawa 1987, oraz Jak zostać człowiekiem - przepis ewolucyjny, Warszawa 1989. W pierwszej autor zwraca uwagę na możliwość powstania inteligentnego życia wśród różnych grup kręgowców, a w drugiej, że nie byłoby to takie proste. W chwili wymierania dinozaurów to przedstawiciele tej grupy (troodon) mogli należeć do najinteligentniejszych stworzeń, co doprowadziło Dale Russella do stworzenia modelu dinozauroida. Zwróćmy uwagę, że ssaki wyodrębniły się pod koniec triasu, istniały przez większość ery mezozoicznej i na wytworzenie inteligencji potrzebowały ok. 200 mln lat.

Q__

Cytat: rs w 30 Sie 2023, 09:18Na marginesie wątku na starym forum - podział na zimnokrwite gady, stałocieplne ssaki, oraz obdarzone piórami ptaki znane z obecnego życia na Ziemi nie jest w żaden sposób uniwersalny i prawdziwy.

Co więcej - nie ma zasadniczo powodu dla którego takie formy miałyby się powtórzyć na innych planetach, choć w Treku z jego sztuczną panspermią, i kierowaną ewolucją, nie jest to takie oczywiste.

Cytat: rs w 30 Sie 2023, 09:18Ne można  zdefiniować gadów, aby były grupą monofiletyczną. Są one grupą sztuczną.

Przede wszystkim są, a jeszcze bardziej były, grupą b. różnorodną, w końcu to u ich wymarłych już przedstawicieli pojawiły się - jak już w sumie wspomniałeś - cechy, które odziedziczyli tych przedstawicieli ptasi i ssaczy potomkowie.

Cytat: rs w 30 Sie 2023, 09:18W chwili wymierania dinozaurów to przedstawiciele tej grupy (troodon) mogli należeć do najinteligentniejszych stworzeń, co doprowadziło Dale Russella do stworzenia modelu dinozauroida.

Co nie pozostało bez wpływu na Treka. Tu kłania się VOY "Distant Origin" i ogólnie cały wątek Voth, który znalazł niekanoniczne przedłużenie.

rs

Cytat: Q__ w 30 Sie 2023, 10:21Co nie pozostało bez wpływu na Treka. Tu kłania się VOY "Distant Origin" i ogólnie cały wątek Voth, który znalazł niekanoniczne przedłużenie.
Tak oczywiście. Akurat stało się to modne. Choć wybór Hadrozaurów jako gatunku wyjściowego do powstania cywilizacji było wyborem cokolwiek ekscentrycznym

rs

Przeświadczenie, że z każdej grupy zwierząt może wyewoluować cywilizacja dobrze widać po stworzeniu konceptu Xindi, przy okazji tam również mamy inteligentne gatunki, które wywodzą się ze zwierąt podobnych do gromad zwierząt z naszej planety

Q__

#80
Cytat: rs w 30 Sie 2023, 10:46wybór Hadrozaurów jako gatunku wyjściowego do powstania cywilizacji było wyborem cokolwiek ekscentrycznym

To prawda. Zresztą nie da się ukryć, że w Treku - także klasycznym, niestety - od naukowych ekscentryzmów zawsze się roiło.

Cytat: rs w 30 Sie 2023, 10:54Przeświadczenie, że z każdej grupy zwierząt może wyewoluować cywilizacja

...trudno w sumie uznać za kompletnie bezzasadne i w ST, i w życiu. W tym drugim, bo* nie wiadomo, co Przypadek zrządzi. W tym pierwszym, bo nie znamy pełni możliwości Preservers i podobnych potęg.

* Choć nie są tajemnicą limity możliwości znanych form szkieletów, czy układów oddechowych.

rs

Ze źródeł oficjalnych (seriale) niewiele wiadomo o Preservers. Właściwie to nic pewnego :)

Q__

Z TNG "The Chase" wynika, że zadbali o to, by wszystkie inteligentne gatunki, do których powstania się przyczynili, ich przypominały. I to wystarcza by ocenić, że mieli zdolność kierowania ewolucją, zaplanowania jej z dużym czasowym wyprzedzeniem.

(Przy czym, owszem, utożsamienie pokazanej tam pośrednio* potężnej cywilizacji z TOS-ową nazwą Preservers pochodzi z non-canonu.)

* Bo za pomocą gadającego hologramu.

rs

Cytat: Q__ w 31 Sie 2023, 19:26Z TNG "The Chase" wynika, że zadbali o to, by wszystkie inteligentne gatunki, do których powstania się przyczynili, ich przypominały. I to wystarcza by ocenić, że mieli zdolność kierowania ewolucją, zaplanowania jej z dużym czasowym wyprzedzeniem.

(Przy czym, owszem, utożsamienie pokazanej tam pośrednio* potężnej cywilizacji z TOS-ową nazwą Preservers pochodzi z non-canonu.)

* Bo za pomocą gadającego hologramu.
W sumie to nie wiadomo. Preservers musieli działać maksymalnie kilka  tysięcy lat - na pewnie nie więcej niż kilkanaście tysięcy lat. Tymczasem ancient humanoids to 4,5 mld lat temu. Wydaje się mało prawdopodobnie, aby obie cywilizacje mogły być tą samą. Zdaje się, że w TNG specjalnie nie użyto terminu Preservers, mimo podobieństw między nimi

Q__

#84
Cytat: rs w 31 Sie 2023, 22:07W sumie to nie wiadomo.

Powieści i STO są w tym zakresie b. jednoznaczne, a przecie, gdzie ojca nie ma, tam Pismo mówi: wuja słuchał będziesz (gdzie ojcem - w tym wypadku - kanon, a wujami oficjalny non-canon i fanon).
https://memory-beta.fandom.com/wiki/Preserver_(race)

ps. O wpadkach SNW:
https://www.youtube.com/watch?v=hYSdD3QvZ_I
I o przyszłości tejże serii:
https://www.youtube.com/watch?v=nI4HlKZQhf0

rs

Zarówno Preservers jak obcy z "The Chase" nie są najlepszymi konceptami.
Tym pierwszym można zarzucić wybiórczość doboru nacji, które uratowali. Nawahowie (Nawajo) to krewni Apaczów, Hiszpanie nie odróżniali ich od siebie do XVII wieku. Przybycie Hiszpanów było dla nich korzystne. Dzięki owcom rasy churra, oraz koniom zmienili swój tryb życia. Toczyli wojny z Indianami Puebla. Do wojen między nimi a Hiszpanami dochodziło dopiero w XVIII-początek XIX wieku. Dopiero w połowie XIX wieku, kiedy Amerykanie rozszerzyli swoje rządy na Teksas i Nowy Meksyk, to wywierano większą presję na Nawahów. Gdyby obcy chcieli sprowadzić Nawahów to musiałoby to nastąpić w po podboju amerykańskim w połowie XIX wieku. Delawarowie Lenni Lenape byli ludem dosyć wojowniczym. Brytyjczycy zabierali im ziemię w XVIII wieku (Walking Purchase Treaty, Traktat Easton. Po 1811 roku trafili do Missisipi, a w końcu XIX wieku do Oklahomy. Gdyby te wojowniczy lud miałby być przesiedlany przez obcych to musiałoby to nastąpić albo w XVIII albo początku XIX wieku. Wojny Mohikanów z Brytyjczykami, oraz amerykańskimi kolonistami miały miejsce XVII-XVIII wieku. Gdyby obcy sprowadzali po kolei Indian to musieliby działać w Amerykach przez kilkadziesiąt lat między XVIII a połową XIX wieku.
Oczywiście wybór Mohikanów, czy Nawahaów przez twórców Star Treka łatwo wytłumaczyć. O Nawahach przypomniano sobie po drugiej wojnie światowej, kiedy używano szyfrantów z tego plemienia podczas wojny na Pacyfiku. Mohikanie to Ostatni Mohikanin

rs

Koncept z TNG jest po prostu głupi. Jest on pokłosiem poglądu, że formy obecnie dominujące w przyrodzie są najbardziej doskonałe i ewolucja dążyła do ich powstania. Presja ewolucyjna miała doprowadzić do powstania nas. Tymczasem wielkie wymierania były ruletką, czasami jak to było podczas wymierania kredowe, wyginęły wszystkie duże zwierzęta niezależnie jak sobie radziły wcześniej. W ciągu 4 mld lat było zbyt dużo przypadków, aby oczekiwać, że ewolucja doprowadzi do Humanoidów.
Pogląd, że ewolucja na innych światach musi pójść tak jak jest to u nas ładnie wyśmiał Lem w jednej z przygód Ijona Tichego.

Q__

#87
Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 08:49Zarówno Preservers jak obcy z "The Chase" nie są najlepszymi konceptami.

Owszem. Ale też jedynym +/- sensownym wyjaśnieniem trekowej wszechobecności humanoidów (która wzięła się bynajmniej nie z woli G.R., a stąd, że decydenci z Desilu nie chcieli straszyć widowni niehumanoidalnymi krabami, i tylko częściowo człekopodobnymi diabłami, pragnęli też zaoszczędzić).

Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 09:03W ciągu 4 mld lat było zbyt dużo przypadków, aby oczekiwać, że ewolucja doprowadzi do Humanoidów.

Stąd nie pozostaje nic innego, niż przyjąć, że w świecie Treka siejący życie Obcy zadbali jakoś o powstanie humanoidów. Czy to wpisując w DNA jakieś nieznane nam mechanizmy, czyniące ewolucję - wbrew pozorom - nieprzypadkową, zmierzającą ku określonym celom, czy też - ST taką technologię zna, używał jej kiedyś biznesowy rywal Quarka - jakoś manipulując prawdopodobieństwem.

Jasne, jest to bzdura, i potężny punkt rozejścia się uniwersum ST z zaokiennym, ale innej opcji tu nie ma.

Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 08:49Gdyby obcy sprowadzali po kolei Indian to musieliby działać w Amerykach przez kilkadziesiąt lat między XVIII a połową XIX wieku.

Biorąc pod uwagę, że byle UFP ;) potrafiła prowadzić misje incognito na obcych planetach (kłaniają się choćby TNG "Who Watches the Watchers?" I INS, gdzie jednak gładko to nie szło), to co dopiero tak zaawansowany gatunek ;).

Przy czym jasno wyłożyłeś mimochodem dlaczego nie chcesz sluchać wuja - gdzie początek życia na Ziemi, a gdzie wieki niedawno minione... (Aczkolwiek można iść zawsze w jakieś racjonalizacje - np. że w XVIII-XIX wieku operowały jakieś automaty, czy nawet androidy, pozostałe po cywilizacji Pierwszych Humanoidów, albo, że świat ST jest bardziej alternatywny, niż się zdaje, i pewne plemiona uzyskały tam swoją znaną i u nas kulturową tożsamość znacznie wcześniej.)

rs

Powody, dla których obcy w Star Treku są humanoidami są dosyć oczywiste. To jak przekładanie teleportacji nad promy :) Niemniej tłumaczenie ograniczeń technicznych i budżetowych technobełkotem  nie prowadzi do niczego dobrego. Podobnym niewypałem byli Inżynierowie z Prometeusza, wprowadzenie ich prowadziło do bełkotliwych rozwiązań. Zapewne pomysł sekwencji genetycznej wprowadzonej przez obcych Humanoidów  inspirowany był terminem śmieciowe DNA, które wprowadzono już w latach siedemdziesiątych XX wieku - nie wiem, czy to przypuszczenie jest prawdziwe.

Q__

Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 21:22Powody, dla których obcy w Star Treku są humanoidami są dosyć oczywiste. To jak przekładanie teleportacji nad promy :)

Owszem. Acz wedle danych zza kulis bali się też ponoć szefowie wytwórni, że niehumanoidy masowego widza wystraszą, jak pisałem.


Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 21:22Niemniej tłumaczenie ograniczeń technicznych i budżetowych technobełkotem  nie prowadzi do niczego dobrego.

Cóż, chyba też wolałbym wariant jakiego próbował Roddenberry na etapie TMP - sensownie reBootujemy wizualnie, a dawną prawdę ekranu uznajemy za niedoskonała, teatralną, reprezentację stanu faktycznego, ale z drugiej strony takie wyjaśnienia, jakkolwiek powodują uśmiech ironii, dowodzą pewnego szacunku dla widza i spoistości świata przedstawionego...

Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 21:22niewypałem byli Inżynierowie z Prometeusza, wprowadzenie ich prowadziło do bełkotliwych rozwiązań.

...o ile nie są totalnie bełkotliwe :P.

Cytat: rs w 01 Wrz 2023, 21:22Zapewne pomysł sekwencji genetycznej wprowadzonej przez obcych Humanoidów  inspirowany był terminem śmieciowe DNA, które wprowadzono już w latach siedemdziesiątych XX wieku

Nawet bez sprawdzania skłonny jestem obstawiać, że tak właśnie było (o ile twórcy myśleli nad tym, co wprowadzają).