Arthur C. Clarke

Zaczęty przez Q__, 25 Sie 2023, 13:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Q__

#30
Cytat: rs w 14 Sty 2024, 21:27Dla Nivena akcja na artefakt jest pretekstem do odkrycia roli obcych w historii ludzkości i zabawa z religią Kzinów, którzy wyciągnęli wnioski z porażek ze strony ludzkości.

Tak czy owak fikcją budującą na fikcji, choć idea, że najdrapieżniejsi mogą wyginąć na wojnach ma sens dający się odnieść do rzeczywistości.

Cytat: rs w 14 Sty 2024, 21:27pomysł na ludziach żyjących na Merkurym jest pomysłem cudacznym. Przy czym Clarke wyraźnie pisał o istnieniu kolonii na Merkurym [1]. Do tego nie są to miasta krążące na orbicie planety, a fizyczne mieszkanie na niej [2]. Postęp cywilizacji postępem, ale chyba statek w atmosferze Wenus wygląda bardziej realnie.

Pamiętajmy, że w wypadku Merkurego:

"Temperatura powierzchni waha się od −173 °C do 427 °C."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Merkury

Podczas gdy dla Wenus:

"Temperatura przy powierzchni planety wynosi 740 K (467 °C), ciśnienie 93 bary (9,3 MPa, równe panującemu około 900 m pod powierzchnią wody na Ziemi), natomiast gęstość 67 kg/m3. W atmosferze Wenus obecne są nieprzezroczyste chmury kwasu siarkowego"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Atmosfera_Wenus

Jak widać w tym drugim wypadku nie tylko temperatura jest gorętsza, ale dochodzą i dodatkowe wyzwania.

Przy czym zatrzymałbym się jeszcze na chwilę przy merkuriańskich laserach - niewykluczone bowiem, że odgrywają rolę chłodzącą, jak w "Słonecznym Nurku" Brina:
https://muzeum.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=2&topic=2765&page=1#msg250130

ps. Jak poprzednio musiałem Ci usunąć pewien element formatowania tekstu eBooka, który tu wyświetlał się jako znaczki utrudniające czytanie.

rs

"Wenus - paradoksalnie, mimo łatki bardzo nieprzyjaznej planety, to właśnie ta planeta oprócz Marsa jest coraz poważniej brana pod uwagę jako potencjalnie miejsce do skolonizowania. Szczególnie po ujawnieniu ostatnich rewelacjach o istnieniu fosforowodoru w atmosferze tej planety, który mógłby świadczyć o jakiejś formie życia na tej planecie. Wenus, choć bardzo niesprzyjający na swojej powierzchni, daje dość przyzwoite warunki do życia wysoko w chmurach (ok. 50 km), gdzie panuje wysoka, choć "znośna" temperatura i ciśnienie podobne do tego ziemskiego".


https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/czy-czlowiek-moglby-przebywac-w-atmosferze-wenus/

Q__

Pytanie jak spowodować by hipotetyczne wenusjańskie latające miasta utrzymywały stale bezpieczny pułap. Co mogłoby być tak wydajnym źródłem napędu?

Gdy o technikaliach mowa... Czy w ogóle wiemy dość o technologii świata przedstawionego, by móc oceniać co jest dla jego mieszkańców wykonalne, a co nie...

rs

nie wiem, czy baza na Merkurym, gdzie istnieją olbrzymie różnice między temperaturami jest bardziej realna niż statkki w atmosferze Wenus. Myślę, że ani jedno ani drugie jest nierealne :)

Q__

#34
Cytat: rs w 15 Sty 2024, 11:43Myślę, że ani jedno ani drugie jest nierealne :)

Myśleć możesz (choć sam Clarke ze swoimi prawami by się nie zgodził ;)) :). Nie wiemy jednak dostatecznie dużo ani o świecie utworu (jak wspominałem), ani - tym bardziej - o tym, jak będzie wyglądał realny postęp techniczny, w jakiej kolejności jakie technologie powstaną, by było to czymś więcej, niż subiektywnym osądem. Ja tam nawet dziś, gdy od czasu lądowania na Księżycu spektakularnych sukcesów brak (jeśli stacji kosmicznych nie liczymy), nie byłbym takim pesymistą, by cokolwiek wykluczać.

rs

Ja jestem pesymistą. Coraz mniej wierzę, aby człowiek dotarł w perspektywie pokolenia do Marsa. Clarke urodził się raptem 14 lat po pierwszym locie w powietrzu. Miał 40 lat, kiedy wniósł się pierwszy satelita ponad atmosferę, 44 kiedy pierwszy człowiek poleciał w kosmos, 52 kiedy człowiek wylądował na Księżycu. Tempo było tak szybkie, że można byłoby się spodziewać się przekraczania kolejnych granic.

Q__

W tempo to ja też niezbyt wierzę (mimo ambitnych planów typu Gateway), ale na to, że kiedyś się uda - nie tracę nadziei.

Q__

#37
Krótka ekranizacja "Spotkania z Ramą":
https://www.youtube.com/watch?v=ogWaSbRckXI

I EckhartsLadder o "Odysei kosmicznej":
https://www.youtube.com/watch?v=LJlxEJg8UsI
Oraz "Końcu dzieciństwa":
https://www.youtube.com/watch?v=iY4bUHYYvH8

Q__

W "Pieśniach dalekiej Ziemi" A.C.C. postawił na energię punktu zerowego... i wygląda na to, że przedobrzył:
https://www.kwantowo.pl/2024/02/04/energia-punktu-zerowego-diagramy/

Q__

W swoim epitafium dla Clarke'a Benford chwalił ponadczasowość jego eseistycznych "Profiles of the Future":
https://www.nature.com/articles/452546a

Może by je w końcu ktoś przetłumaczył na polski (zwł. że "Summa technologiae" doczekała się już angielskiego wydania).

Q__



Q__


Q__


Q__