piramidy w Bośni

Zaczęty przez Q__, 29 Wrz 2023, 13:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

rs

tak, jestem histerykiem :)

rs

Cytat: Q__ w 22 Kwi 2024, 16:49
Cytat: rs w 22 Kwi 2024, 10:24Tyle, że to nie są nasi przodkowie.

W sumie zależy od definicji. Niewykluczone, że ich geny i w nas przetrwały, były wieki na krzyżowanie się ;).
Generalnie prosta wzja wyjścia z Afryki trochę się posypała. Wiadomo na przykład, że Homo Sapiens kilka razy próbowali kolonizować Europę, tyle, że nie poradzili sobie z klimatem i albo wywędrowali, albo co bardziej prawdopodobne wymarli. Niedawno okazało się, że Homo Sapiens żył w Grecji ponad 200 tys. lat temu. Jak wiadomo wyznaczanie granic co jest Homo Sapiens a archaiczne Homo Sapiens jest płynna i dyskusyjna. Trudno powiedziec, czy jest to sensacja czy wielka sensacja.
Zanim pojawili się Homo Sapiens to w Europie są ślady istnienia kilku innych gatunków (choć można zadać pytanie, czy są to gatunki) - poza oczywiście H. Sapiens Neandertalensis, czy Homo heidelbergensis. Wcześniej znane są  kości kilku osobników z Hiszpanii (Homo antecessor) przed 900 tys. lat temu, kamienie z Monte Poggiolo i Pirro Nord, które mogą pochodzić dobrze z ponad 1 mln lat. Jeszcze starszą są narzędzia krzemienne z Jaskinia Kozarnika z Bułgarii, które mogą mieć 1,5 mln lat. To blisko czasowo pojawienia się Homo (Homo georgicus albo Homo Erectus) w Dmanisi w Gruzji (1,8 mln lat temu).
Ludzie dotarli do Europy wcześnie, tyle, że trudno powiedzieć jak wyglądała ewolucja. Rozdział między H. Sapiens i Neandertalczykami nastąpiło ok. 350-400 tys. Zgodnie z wulgatą przyjmuje się, że najwidoczniej populacją wyjściową dla obu gatunków był H. heidelbergensis, która zamieszkiwała Europę i Afrykę (H. Rhodensis). Tyle, że jest to sztuczne, europejskie szczątki są dużo starsze niż afrykańskie. Trudno powiedzieć, czy do H. Rhodensis należy kość sprzed  500 tys. lat znaleziona w Maroku. Najprawdopodobniej więc piersi Europejczycy wymarli. Ich potomkami są Homo antecessor. Być  może ich potomkami są Homo heidelbergensis. Albo i nie. Homo heidelbergensis być może wymarli bezpotomnie. Być może emigrowwali do Afryki. Trudno powiedziec, gdzie naprawdę doszło do separacji naszych przodków i Neandertalczyków.

PS. H. Rhodensis jest nazwą kontrowersyjną, gdyż nadaną dla uczczenia C. Rhodesa. Kilka lat temu zaproponowwano nową (Homo bodoensis). Nic nie jest tutaj łatwe, ani oczywiste

Q__


Q__


Q__

#49
Znalazła się w końcu, całkiem niedawno, odpowiedź na słynne piramidalne pytanie "jak też te bloki kamienne transportowano?":
https://www.nature.com/articles/s43247-024-01379-7
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/a-jednak-to-nie-kosmici-sekret-piramid-jest-jeszcze-ciekawszy/3fxn5xd,452ad802

ps. Tymczasem, Drix żartem takie - głośne przed laty - hieroglify przypomniał:

Ale i tu znajdzie się sceptyczne wyjaśnienie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Helicopter_hieroglyphs
http://www.finart.be/UfocomHq/usabydos.htm

Q__