UFO prawda czy mit

Zaczęty przez Q__, 24 Sie 2023, 18:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

Q__


Q__

Skoro Knutha wspomniałem... W swoim programowym manifeście UFObadawczym ;):
https://www.uapexpedition.org/post/mitigating-biases-and-naiveté-in-uap-studies
...chwali on kanał YT niejakiego Prestona Dennetta. Zatem i tenże zlinkuję:
https://www.youtube.com/channel/UCOntTQrEbD94Gjfc0UXC46A/videos

Q__


vahanara

Przełuchania na na Kapitolu, zatytułowane ,,Niezidentyfikowane zjawiska anomalne". Właściwie po przewertowaniu skrótów z przesłuchań można powiedzieć dwojako -"Są!" lub ktoś naprawdę pogrywa z nami w kuglarza - "patrzcie tutaj! tutaj!  i drugą ręką sięga nam do kieszeni po portfel ....."

Q__

#4
Ano - albo w/w doniesienia to bzdury, celowa gra wywiadowcza (bo mamy zeznania pod przysięgą - co w systemie prawnym, i etycznym, USA traktowane jest b. serio - ale nadal brak namacalnych dowodów...), zaś wiadome filmiki zawierają błędy optyczne lub ziemskie obiekty, pewnie drony (i wtedy pozostaje nam nasluchiwanie, poszukiwanie odległych cudów astroinżynierii i ew. nadzieje na spotkanie z pozaziemskimi prymitywnymi organizmami wewnątrzukładowymi). Albo - jednak - prawda, ale wtedy wyjdzie, że nawet z trwającego dekadami Kontaktu z pozaziemskim, i to ponoć humanoidalnym, życiem nic przełomowego dla przeciętnego Smitha, czy innego Kowalskiego nie wynika. Bo - w tym ostatnim wariancie - albo coś do nas przylatuje i odlatuje, a my możemy się na to tylko pogapić jak Pirx w "Opowiadaniu..." (czyli tiktaki istnieją, ale już bliskie spotkania i katastrofy UFO to wymysły, i mydlenie oczu), albo też widujemy tych Obcych z bliska, badamy ich ciała, i szczątki pojazdów, i kompletnie nic z tego nie rozumiemy (tj. najlepsi prawdziwi naukowcy są w sytuacji tych fikcyjnych z lemowskiego "Głosu Pana"*, czyli pijanych dzieci we mgle) - a twierdzę tak, bo gdyby było inaczej, to obecne globalne napięcia już by posiadaczy cudów Obcej technologii do ich użycia zachęciły (USA ma +/- sprawne zdobyczne UFO lub jego działającą replikę? to już po Putinie by było).

* Którego Autor, jak wiadomo, w UFO nie wierzyl.

Q__

#5
Znowu za Drixem. Pojutrze - powołany w zeszłym roku - zajmujący się UAP/UFO zespół NASA* ogłosi swój raport:
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-release-discuss-unidentified-anomalous-phenomena-report/

* https://science.nasa.gov/uap


Q__

#7
Trudno, pozwolę sobie na dubel... Trwa wspominana UFO-konferencja NASA:
https://www.youtube.com/watch?v=nuBMnluJfs0
Zobaczymy, czy potwierdzą nasz status kosmicznego mocarstwa ;) ;) ;):
https://science.nasa.gov/science-red/s3fs-public/atoms/files/Sean%20Kirkpatrick%20-%201100am%20to%201130am.pdf
https://spidersweb.pl/2023/09/polska-ufo-uap-obce-cywilizacje-kosmici.html

EDIT:
Dwuznaczna ta konferencja (i ten raport)... Nie ma dowodów na Obcych czy inne cuda, ale każą badać, zbierać dane, traktować poważnie. Spiskomaniak powie, że budują klimat pod Wielkie Ujawnienie. Ja powiem, że widocznie jest w tej sprawie coś godnego analiz, niekoniecznie kosmicznego.


rs

"Teorie spiskowe dotyczące UFO mają charakter quasi-religijny. Przypisywanie nadzwyczajnych zdolności i mocy (boskiej omnipotencji) kosmitom ma cechy deifikacji. Wielu pseudonaukowców, np. Erich von Däniken, popularyzujący ideę, że kosmici wpływali na ludzkość w czasach prahistorycznych (tzw. paleoastronautyka), wyraża w swoich publikacjach przekonanie, że wyżej rozwinięte cywilizacje kosmiczne zapoczątkowały już w starożytności rozwój ludzkich wierzeń i mitów (w kulturze mezopotamskiej, indyjskiej, żydowskiej itd.). Według tego poglądu u podstaw współczesnych religii leży zatem ingerencja kosmitów. Z perspektywy religioznawstwa jest to pogląd niewerykokowalny. Zwolennicy UFO często wypowiadają się również na tematy związane z duchowością, holistyczną metafizyką czy etyką. Powołują się na różnego
rodzaju ,,źródła", takie jak channelingi czy księgi ufologiczne, mające być rzekomym zbiorem prawd, przekazanych przez wyżej rozwiniętych kosmitów. Jednocześnie w przekonaniach tych na ogół pojawia się krytyka tradycyjnych religii, które zdaniem zwolenników kosmitów dzielą ludzkość, są zbyt mało rozwinięte duchowo bądź za bardzo przywiązane do rytuałów. Pojawia się tu również afirmacja idei reinkarnacji, a także sympatia dla religii wschodnich. W ramach quasi-religijnych koncepcji ufologicznych występuje komponent doktrynalny, choć o mało zdogmatyzowanym charakterze, w którym widać również inspiracje eklektyczne. Polega to na dość powierzchownym czerpaniu z tradycji religijnych z obszaru wierzeń hinduskich (idea reinkarnacji i potężnych bóstw), a nawet szamanistycznych (idea Ziemi jako jednej całości). Jednak to, co łączy niemal wszystkie ,,źródła" ufologiczne, to przeświadczenie, że prawda jest ukryta przed ludzkością, a zwłaszcza to, że kosmici od dawna odwiedzają Ziemię, choć większość osób o tym nie wie. Mediatyzacja religii
jest procesem, który powoduje, że UFO jest jedną z wielu fascynacji współczesnych mediów, zwłaszcza tych tabloidowych (Majewski, Cybulska, 2017, s. 138–139)".
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/20441/Religijny_wymiar_teorii_spiskowych.pdf?sequence=1

Q__

#10
Cytat: rs w 12 Paź 2023, 20:37"Teorie spiskowe dotyczące UFO mają charakter quasi-religijny.  /.../".

Wszystko to prawda. Przy czym - aczkolwiek mówi coś istotnego o naturze przynajmniej części ludzi i ludzkich oczekiwań - powoduje to zarazem, że podane w takim sosie hipotezy (per se może i zasługujące czasem na poważniejsze zbadanie) ulegają samoośmieszeniu.

Znany jest też - interesujący w sumie - rozdźwięk między religioznawcami, a czytającymi święte teksty z dosłownością godną kreacjonistów, acz przez kosmiczne okulary, tzw. astroarcheologami.

rs

Ciekawe, że wraz z upadkiem religii na zachodzie (a przynajmniej chrześcijaństwa) rośnie popularność quazireligii i różnych zabobonów. Z jednej strony proces naturalny, z drugiej zamiast racjonalizmu mamy powrót wiary w czary i inne gusła

Q__

Cytat: rs w 12 Paź 2023, 21:56zamiast racjonalizmu mamy powrót wiary w czary i inne gusła

Może to część naturalno-stereotypowej sinusoidy (antyk-średniowiecze-renesans-barok-oświecenie-romantyzm-pozytywizm) gdzie następują po sobie okresy (większego) racjonalizmu i irracjonalizmu?

rs

ta sinusoida jest mocno stereotypowa. Antyk był mało racjonalny. Podobnie renesans. średniowiecze trwało tysiąc lat i mocno zmieniało się w czasie :) 

Q__

#14
Prawda. Jednak przypływy i odpływy racjonalizmu i optymizmu (także w ramach samego średniowiecza - z przyplywów: renesans karoliński i - później - czasy R. Bacona i W. Ockhama) są faktem...