3 Ciała i ich problemy

Zaczęty przez Smok.Eustachy, 05 Sie 2023, 15:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

Smok.Eustachy

SPOILER

Zaczynamy w czasach rewolucji kulturalnej w Chinach. Jak ktoś nie miał świadomości tamtych czasów to się zapozna. Jest to treść niezwykle aktualna obecnie, bo w USA dzieje się to samo. W sensie zaczyna dziać. Netflix robiąc serial na podstawie powinien przenieść akcję do USA i zamiast rewolucji kulturalne obecne amerykańskie zwyczaje powinien przedstawić. Liu pokazuje absurdy lewactwa: jak mają pisać w raporcie, że badają radarem czerwone Słońce skoro czerwonym Słońcem nazywają Przewodniczącego Mao? I inne takie tam: podporządkowanie wszystkiego polityce itp.

O czym to jest jednak w ogóle?

Kosmos taki jaki obserwujemy jest wynikiem dewastacji wszechświata przez istoty rozumne. Początkowo Uniwersum było dziesięciowymiarowe, ale cywilizacje gwiezdne są w stanie zredukować liczbę wymiarów, co jest niszczące. Tak właśnie zostanie zniszczony Układ Słoneczny: bomba dwuwymiarowa wrzuca nas do dwuwymiarowej rzeczywistości i po nas. najpierw trafiają na ostatni relikt rzeczywistości czterowymiarowej a potem obserwuję zrzucenie do rzeczywistości dwuwymiarowej.

Zasadniczo cywilizacje gwiezdne są mocno nieżyczliwe i wykańczają każdą, o której się dowiedzą. O ile wiem jest to zgodne z teorią gier, dylematem więźnia itp. Zawsze bardziej się opłaca wykończenie potencjalnej konkurencji. U nas na Ziemi zasady społeczne ograniczają stosowalność wykańczania, ale w kosmosie? Nie śledziłem teoretycznych podstaw ale coś tu jest na rzeczy. W każdym razie jak ktoś sfrajerzy i wyśle dane o sobie to wykańczają go od razu np. tzw fotoidą czyli niewielkim obiektem rozpędzonym do prędkości bliskiej światłu. Uderza on w gwiazdę zamieniając energie ruchu na impakt i kaboom. Nie wiem, na ile to jest realne ale niech mają.

Warstwa niższa to nasza wojna z układem Alfa Centauri. To tam, gdzie się dzieje Avatar. Tamci mają problemy z stabilnością orbity i co jakiś czas ich cywilizacja ulega zniszczeniu. Na ile przedstawione protuberancje są prawdopodobne? Też nie wiem. W każdym bądź razie Proxima jest za daleko i jest za mała żeby miała coś do gadania. Zostają Alfa i Beta. W książce planeta jest przechwytywana przez jedną albo drugą gwiazdę. Nie ważne. Kosmity dowiedziały się o naszym istnieniu i wysyłają flotę inwazyjną, która będzie lecieć 400 lat. Hiperprzestrzeni nie ma ale jest sposób komunikacji bezpośredniej przez splątanie: można wysłać proton splątany z drugim. Dodatkowo proton ów rozwijamy w dziesięciu wymiarach dzięki czemu stanie się on wielki i możemy go przekształcić w komputer zwiadowczy. Coś tu nie pasi bo jak doleci do Ziemi to już z prędkością światła nie da rady podróżować bo się zderzy z innym, zwykłym protonem. W każdym razie musi to być żeby dało się gadać z tamtymi.

I reakcje ludzi są ciekawe: pojawia się kult ufoków, inni chcą uciekać, w każdym razie nie ma próby odwetu: wysłania tam statków z megatonami. Są pokazane jednak w sposób zajmujący różne zwichrowania społeczne. Eksploracja kosmosu. Nic dziwnego, że ludziom się podoba i uznanie cykl zyskał mimo słabości: naukowcy zajmują się tam nauką a nie kołowaniem sobie grantów. Widać, że to inny świat. Trochę za obszerne to jest, za to są interesujące zwroty akcji.

Liu Cixin
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (chiń. 地球往事)

Problem trzech ciał (chiń. 三体) – 2008; polskie wyd. Rebis, 2017
Ciemny las (chiń. 黑暗森林) – 2008; polskie wyd. Rebis, 2017
Koniec śmierci (chiń. 死神永生) – 2010; polskie wyd. Rebis, 2018Q__

Jak już w sumie pisałem* mnie to odrzuca, tj. jako mająca wychodzić od realności wizja kosmicznego Rozumu i jego etycznego poziomu. IMHO coś takiego mógł spłodzić tylko totalitarysta.
(Co innego, gdyby była to bajka, typu naszego mirrora, WH40k, czy nawet... SW. Wtedy może bym to łyknął, i analizował bez ścisłych związków z rzeczywistym światem.)


* http://trek.pl/forum/topic/3-ciala-i-ich-problemy/

Q__

Pełniejszy zwiastun netflixowskiej ekranizacji, za Drixem:
https://www.youtube.com/watch?v=mogSbMD6EcY

Q__


Smok.Eustachy

Cytat: Q__ w 14 Sty 2024, 20:04Nie tylko ja mam problem z "Problemem..." ;):
https://www.youtube.com/watch?v=jiXrL8CnsAc
On się pruje o jakąś xenofobię. O co mu chodzi, nie jestem w stanie pojąć? Ktoś cos wie?

Q__

Cytat: Smok.Eustachy w 15 Sty 2024, 00:25O co mu chodzi

Jak to o co? Wszystkie cywilizacje kosmiczne przedstawione są jako kierujące się skrajną ksenofobią (w końcu mordują wszystkich innych od siebie), a jednocześnie taki ich obraz może wywoływać ksenofobię u czytelnika.

Smok.Eustachy

A to realizm mu nie pasuje

Q__

#7
Założenie, że wszyscy we Wszechświecie są morderczymi ksenofobami jest znacznie mniej realistyczne, niż klasycznoTrekowa skłonność do utopii (która ogranicza się do jednej UFP,  w dodatku też mającej swoje niedoskonałości). To malowanie Uniwersum najczarniejszą z czarnych barw (Lovecraft na tym tle pikuś), które nazwałbym dziecinnym nastawieniem na skrajne szokowanie, gdybym nie znał realnych poglądów autora.

Smok.Eustachy

To nie jest tak że wszystkie cywilizacje są takie. Po prostu innych już nie ma.

Q__

To nadal nie jest realizm. To schemat klasycznej bajki postawiony na głowie - zło zawsze wygrywa (póki go potężniejsze zło nie załatwi).

Q__

Jeszcze jeden zwiastun netflixowskiej ekranizacji, za Drixem:
https://www.youtube.com/watch?v=SdvzhCL7vIA

Q__

Liu do sztambucha:

"— To żadna odpowiedź — powiedział. — Kto wie, co znajduje się tam, w kosmosie? Nawet gdyby Najeźdźcy opuścili wszechświat, to mogą tam istnieć inne inteligencje nieprzyjazne Człowiekowi.
– A dlaczego miałyby takimi być? – spytał Hilvar. – To jedno z pytań, nad którymi nasi filozofowie rozprawiają od wieków. To nieprawdopodobne, aby prawdziwie inteligentna rasa była nieprzyjazna."


Arthur C. Clarke, "Miasto i gwiazdy"

Q__

#12

Q__


Q__

#14
I następna, ze strony Billie Doux:
https://www.douxreviews.com/2024/03/3-body-problem.html

A ta - za Drixem:
https://www.youtube.com/watch?v=yOJiSKCZuLQ

I - też za Drixem - taka sprawa:
https://www.filmweb.pl/news/Chińczycy+wściekli+na+Netflix.+Kontrowersje+wokół+"Problemu+trzech+ciał"-154741
(Ciekawa o tyle, że Liu, choć zamordysta z ducha, odważył się jednak ten temat poruszyć...)